Zriaďte si svoj kútik na čítanie

Zriaďte si svoj kútik na čítanie

Ak milujete knihy a strávite ich čítaním hodiny, určite by ste si mali zriadiť svoj vlastný čítací kútik.

Nevyhnutým základom pre jeho zariadenie je kreslo, adekvátne osvetlenie, prípadne priestor na odloženie knihy, šálky či pohára. Vhodnou alternatívou na sedenie je aj sedací vak.

Kam umiestnite túto zónu je len otázkou vašich preferencií a priestorových možností. Ak sa rozhodnete umiestniť čítací kútik k stene, budete mať pri čítaní väčší pocit bezpečia. Keď si potrpíte pri čítaní na súkromie, výborne vám poslúži napríklad paraván.

 A určite netreba zabudnúť, že ideálna vzdialenosť medzi knihou a vašimi očami je okolo 30 cm a každých 30 až 40 minút je potrebné spraviť si malú prestávku, aby si oči trochu oddýchli. 

Svoju pozornosť pri zriaďovaní kútiku na čítanie by ste mali upriamiť aj na osvetlenie.

Dôležitý je rozptyl svetla teda to, ako svetlo dopadá na plochu knihy či časopisu, ktorý práve čítate. Na čítanie je dobré svetlo rovnomerne rozptýlené na celú plochu knihy, ktoré nesvieti priamo na jeden bod a výrazne neslabne k okrajom textu.  Vyhnite sa žiarivkám typu reflektor s príliš úzkym uhlom vyžarovania, ale zvoľte skôr žiarovky, ktorých zväzok lúčov sa rovnomerne rozptyľuje.

Okrem lampy, ktorá osvetľuje text, je dobre mať v izbe k dispozícií ešte aspoň jeden zdroj svetla. Tak ako pri sledovaní TV, aj v tomto prípade je lepšie, ak nečítatev úplnej tme a plocha, ktorú sledujete, nie je jediným zdrojom svetla vo vašom zornom poli. Vaše oči sú tak oveľa menej namáhané. 


Zdroj obrázkov: http://beautifulhomesdesigns.com/, http://the-style-gallery.com/, https://s-media-cache-ak0.pinimg.com, http://decoradvisor.net/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk