Záhrada plná svetla

Záhrada plná svetla

Osvetlená záhrada má mnoho výhod. Okrem praktického využitia (osvetlenie po zotmení) sa z nej s trochou snahy a nápaditosti môže stať skutočná okrasa vášho domu. Ako na to? Čítajte ďalej.

AKÉ SÚ MOŽNOSTI?

Pri výbere osvetlenia sa vyhnite žiarivkám s ostrým, príliš jasným svetlom. Nechcete predsa, aby vaša záhrada vyzerala ako výklad obchodu a zbytočne pútala neželanú pozornosť. Naopak, mäkké teplé tóny záhradu zútulnia a dostatočne osvetlia, aby pre vás ani večerné garden party nepredstavovali žiaden problém. 

V oblasti samotných svietidiel popustite uzdu fantázii. Najpoužívanejšími a zároveň najefektívnejšími sú svietidlá na osvetlenie chodníka, či príjazdovej cesty, lampášiky, ktoré sa hodia najmä na verandy a terasy, bodové svetlá zapracované do terénu (betón, trávnik), svetelné reťaze a klasické nástenné svietidlá. 

AKO SVIETIŤ ZA MENEJ PEŇAZÍ?

Pokiaľ túžite po presvetlenej záhrade, no zároveň by ste neradi zvýšili svoje náklady na energiu, kľúčovou zložkou pre vás bude transformátor. Pri jeho výbere sa radšej poraďte s odborníkom. 

KDE SVETLÁ UMIESTNIŤ?

Ak ste sa rozhodli použiť aj ostrejšie aj jemnejšie svetlo, ostrejšie umiestňujte vo výške aspoň 2 metre tak, aby prípadnej návšteve nesvietilo nepríjemne do očí. Svietidlá s jemnejším svetlom môžete umiestniť nižšie (0,5 m). Pri dosahovaní požadovaného efektu nezabudnite na tienidlá, ktorými dokážete svetlo rozptyľovať alebo naopak utmiť presne podľa vašich predstáv.

Ku vchodovým dverám sa výborne hodia svietidlá smerujúce nadol. Stenu i vaše dvere opticky predĺžia a budú vyzerať honosnejšie.

Svietidlá určené na osvetlenie chodníka pokojne môžete ukryť aj do kvetinových záhonov alebo okrasných kríkov. cez deň budú takmer neviditeľné, no po zotmení vás určite milo prekvapia!

Pohrajte sa s tieňom! Ak vašu záhradu zdobí krásny strom, alebo vysoké okrasné kríky, či rastliny, skúste za ne umiestniť svietidlo smerujúce nahor. Táto technika nazývaná aj "silhouetting" vytvorí efekt, ktorý bude intenzívnejší, ak bude na blízku napríklad stena domu, na ktorej tieň vytvorí krásny ornament.

.  

Zdroj obrázkov: http://www.mineo.co/, http://outpostsunsport.com/, http://www.mckaylighting.com/, http://ikuzolighting.com/, http://www.homeidearesource.com/, http://sgomarketing.com/,

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk