Vlastná vinotéka

Vlastná vinotéka

Ak túžite po vlastnej vinotéke mali by ste vedieť, že si vyžaduje vopred zvolené špeciálne umiestnenie pre svoju realizáciu. Ideálne je ak ste sa pre ňu rozhodli už v období plánovania svojej novostavby, pretože najlepším riešením je vybudovanie samostatnej vínnej pivnice. Ak ste pri novostavbe s vlastnou vinotékou nepočítali môžete si ju zaobstarať vďaka moderným technológiám a produktom.

Víno patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete. Siahneme po ňom takmer pri každej dôležitej udalosti, či už sú to narodeniny, sviatky, svadba alebo si ho dáme len tak večer na navodenie romantickej atmosféry s partnerom. Preto by ho chcelo mnoho ľudí skladovať doma. Ak si zaobstaráte vlastnú vinotéku, pri každej situácii môžete bez problémov siahnuť po tej najvhodnejšej fľaši pre daný moment.

Jednotlivé špecifikácie vybudovania vlastného vínneho archívu sa vyvodzujú z jeho umiestnenia a priestorových možností.

Teplota

Biele a ružové vína potrebujú teplotu okolo desať, červené zasa šestnásť stupňov. Tieto teploty spĺňajú iba niektoré pivnice či komory. Ak v lete teplota pozvoľne stúpne o nejaký ten stupeň, nie je to v zásade žiaden veľký problém. Je však potrebné vyvarovať sa náhlym teplotným výkyvom. Zamerať sa treba aj na vlhkosť vzduchu. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 65 až 70%. Príliš vysoká vlhkosť by mohla spôsobiť plesnivenie etikiet fliaš a čo je horšie, plesňou by mohli byť napadnuté aj korkové zátky a vzniklo by nebezpečenstvo znehodnotenia vína nežiadanými pachmi.

Poloha

Fľaše by mali zostávať v horizontálnej polohe tak, aby korok stále zostával vlhký. Tým sa zabráni jeho vysychaniu a nechcenému prísunu vzduchu. Víno by nemalo byť často premiestňované, aby sa nenarušil buket. Takisto sa nesmie vystavovať priamemu svetlu. 

Zdroj obrázkov: idnes.cz

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk