Čo si treba všímať pri kúpe pozemku

Čo si treba všímať pri kúpe pozemku

Rozhodli ste sa postaviť dom ale ešte stále neviete kde? Predtým ako sa vrhnete do kúpy pozemku pre Vašu novostavbu, prečítajte si zopár užitočných rád, ktoré Vám pomôžu sa správne rozhodnúť a predísť neskorším problémom, pretože základom kvalitného bývania v rodinnom dome je dobrý pozemok.

Prvým a dôležitým faktorom je lokalita. Kvalita, ale aj cena pozemku je výrazne ovplyvnená práve lokalitou v akej sa nachádza. Je na Vás a Vašich individuálnych potrebách, či chcete stavať na vidieku, alebo v meste. Treba počítať s tým, že pozemky vo väčších mestách sú drahšie ako na vidieku. Rozhodujúce je aj to, či sa pozemok nachádza v už existujúcej zástavbe, alebo v novovznikajúcej štvrti.

Pri výbere pozemku sa treba zamerať aj na tvar, orientáciu aj veľkosť pozemku. Ďalší dôležitý atribút je tiež veľkosť pozemku, jeho atraktivita je ovplyvnená aj vhodným tvarom s dostatočnou šírkou a dĺžkou a dobrou orientáciou. Najpredávanejšie stavebné pozemky sú tie s výmerou cca do 600 m2 s optimálnym tvarom štvorca alebo obdĺžnika pri minimálnej šírke 17 m. Najvhodnejšia orientácia pozemku je ak je prístupová komunikácia napojená zo severnej strany, čo umožňuje optimálne južné naslnenie väčšiny obytných miestností, v ktorých je stravených najviac času. Miestnosti, ktoré nie sú náročné na preslnenie (vstup do domu, garáž alebo technickú miestnosť), je vhodné umiestniť zo severnej strany.

Pozemok či už na vidieku alebo v meste by mal mať dobré napojenie na inžinierske siete – prípojka vody, kanalizácie, plynu a elektriny. Výhrou pre Vás bude ak nájdete pozemok s už potiahnutými inžinierskymi sieťami. Ak sa rozhodnete kúpiť pozemok už v existujúcej zástavbe, môže to pre Vás znamenať problémy s napojením na inžinierske siete pre nedostatočnú kapacitu alebo preťaženosť rozvodov. Treba sa vždy vopred uistiť či je možné na pozemku vybudovať minimálne prípojku elektriny a vody. Ak kupujete pozemok od developera, je najvhodnejšie kúpiť ho v novovznikajúcej lokalite so skolaudovanými inžinierskymi sieťami.  

Zamerať sa treba aj na prístupovú cestu. Ak chcete pozemok v novovzniknutej lokalite zamerajte sa na tie s vybudovanou prístupovou cestou. Nie je ojedinelé, že majiteľ pozemku už býva v postavenom dome a cesta, za ktorú zaplatil, nie je ešte vybudovaná. Ďalším nepríjemným prípadom je, že prístup k novostavbe bude viesť cez súkromnú parcelu a nie verejnú komunikáciu, ako je bežné. V takom prípade si zistite, kto je jej vlastníkom daného pozemku, a ako je takýto prístup na pozemok právne ošetrený aby nenastali neskoršie komplikácie.

Pri výbere pozemku netreba zabudnúť ani na dopravnú dostupnosť, teda napojenie na hlavné cesty, respektíve diaľnicu, železničnú a mestskú dopravu. Tento faktor je kľúčový najmä pre tých, ktorí budú denne dochádzať za prácou alebo do školy. Najideálnejšiou variantou je pozemok v blízkosti vybudovanej komplexnej občianskej vybavenosti (obchod, škôlka, škola, úrady, ambulancie)

Zdroj obrázkov: http://www.killadj.com/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk