Je lepšie podlahové vykurovanie alebo radiátor?

Je lepšie podlahové vykurovanie alebo radiátor?

Až 60 % výdavkov na energiu v domácnosti tvoria len náklady na vykurovanie. Ak budete mať vykurovanie pod kontrolou výrazne ušetríte a my Vám poradíme ako.

Vykurovanie interiéru pomocou radiátorov je tradičným spôsobom, ktorý sa vyznačuje pomerne prijateľnými investičnými nákladmi. Prevádzka je už však o niečo ekonomicky náročnejšia. Teplota vody v systéme dosahuje až 80 °C a je potrebné ju nepretržite ohrievať. Aj keď radiátorové telesá sú síce praktickým pomocníkom pri sušení bielizne, no týmto spôsobom sušenia sa stráca až 20 % energie na vykurovanie čo je pomerne neefektívne. Radiátory predstavujú obmedzenia v rozmiestnenení nábytku, ale aj vysoké nároky na údržbu (utieranie prachu, dopúšťanie vody a pod.). Ak sa rozhodnete pre vykurovanie radiátormi, alebo už radiátory máte, stále existuje riešenie, ako zbytočne nezvyšovať účty za vykurovanie. Výmenou starých termostatických hlavíc za elektronické ušetríte od 23 % do 46 % využívanej energie. Nízka investícia do inteligentných termostatických hlavíc má rýchlu návratnosť v rozmedzí dvoch až piatich rokov.

Čoraz obľúbenejší trend, využívaný predovšetkým v kúpeľniach je dopĺňať radiátory podlahovým vykurovaním a na tento účel vhodne poslúžia praktické vykurovacie rohože s kompaktnými rozmermi.

Tepelnú pohodu v miestnosti okrem vykurovacej teploty tvorí aj vlhkosť vzduchu, jeho prúdenie i teplota stien miestnosti. Z tohto hľadiska je podlahové vykurovanie vhodnejšie. Pri podlahovom vykurovaní je teplo rozkladané rovnomerne. Ak je vykurovacím telesom celá podlaha, nič sa nestane ak je teplota v priestore znížená o 2 až 3 °C. Ak sa teplota zníži vo vykurovanom priestore o 1 °C usporí približne 6 % energie. V tomto prípade to predstavuje úsporu energie 12 až 18 %. Súčasťou systému je jeho regulácia, ktorá ma výrazný vplyv na úspory energie.

Použitím podlahového vykurovania nedochádza k prílišnému vysušovaniu vzduchu, čo je prospešné pre dýchacie cesty. Zdravotného hľadiska sa týka aj ďalší fakt a to, že bežné radiátory sálajú teplo do priestoru smerom nahor, často popri stene a okne. Takto ohriaty vzduch sa prirodzene presúva pod strop a zostáva nevyužitý, pričom pri zemi je vzduch naďalej nepríjemne chladný. Toto prúdenie navyše spôsobuje nadmerné vírenie vzduchu a prachu. Podlahové vykurovanie sála teplo rovnomerne z celej podlahy a takto ohriaty vzduch pomaly stúpa nahor.


Zdroj obrázkov:

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk