Garáž by mala poskytovať komfort pre vaše auto

Garáž by mala poskytovať komfort pre vaše auto

cGaráž je väčšine prípadov súčasťou architektúry rodinného domu. Môže byť čiastočne zapustená do suterénu, alebo na úrovni terénu, prípadne umiestnená v tesnej blízkosti domu. Vhodné je, ak sú tieto objekty priamo prepojené alebo je aspoň medzi nimi chránený priechod.

Pri návrhu garáže zvážte okrem jej umiestnenia aj jej rozmery. Dnes je bežným úkazom vlastniť dve autá v jednej domácnosti. Ak chcete ustajniť obe, rozmer garáže sa zdvojnásobí.

Zohľadnite aj to, či bude garáž slúžiť len na parkovanie, alebo ju budete využívať ako sklad, prípadne domácu dielňu. Pri stavbe garáže sú štandardnými rozmermi 6 x 3 m, ale prispôsobiť si ju musíte podľa svojích potrieb.. Všeobecné podmienky, ktoré platia pre všetky garáže, sú dostatočné osvetlenie a odvetranie.

Načo by ste si mali nechať záležať je kvalitná podlaha. Veľmi praktická je betónová, na ktorú sa dodatočne nanášajú špeciálne nátery na báze epoxidových a polyuretánových živíc v hrúbke 2 – 3 mm. Takéto podlahy sú antistatické, protišmykové a odolné proti olejom aj benzínu. Vrchný náter môže byť nahradený aj keramickou dlažbou. Tá však v takom prípade musí spĺňať mnoho parametrov a to dostatočnú odolnosť proti oderu a mrazu. Vhodná je aj protišmyková dlažba bez glazúry, ktorá je odolnejšia a vhodnejšia na vysokú záťaž. Na betónový základ môže byť použitá aj samonivelizačná anhydridová alebo epoxidová liata podlaha.

Ak nemáte čas ani chuť zaoberať sa stavbou garáže, ideálne je pre vás riešenie v podobe montovaných garáží. Sú to prefabrikáty z monolitického železobetónu, ktoré sa uložia na vopred vybudované základy, alebo ľahké montované garáže konštruované prevažne z plechu. Ich nevýhodou je že ide o samostatne stojace objekty s vopred daným vzhľadom, ktorý nemusí práve dokonale ladiť s architektúrou vášho domu.

Pre  komfort, ktorý je pre vlastníkov moderných garáži neodmysliteľný, patrí automatické otváranie ovládané na diaľku. Všetky typy elektricky ovládaných vrát musia mať poistku proti výpadku elektrického prúdu a tá by mala zaistiť riadne uzamknutie brány a  možnosť mechanického otvorenia garáže.


Zdroj obrázkov: https://cdn.designrulz.com, http://www.12-gaugegarage.com/, http://harrisonarchitects.com/, http://www.naturhouse.cz/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk