Drevené fasádne obklady

Drevené fasádne obklady

Drevené obklady patria medzi najstaršie obklady fasád. Drevo so svojou prirodzenou štruktúrou a kresbou esteticky a psychicky veľmi účinne a  priaznivo pôsobí na pokoj a pohodu človeka.Obklady sa v súčasnosti používajú z doskového reziva alebo fošien (masívu), ale taktiež zo zušľachteného dreva (vrstvené lisované drevo, lamelové drevo, preglejky a iné) a aglomerovaného dreva (drevovláknité platne, drevotrieskové platne, sendvičové,platne, platne z drevitej vlny a cement).


Kotvenie drevených obkladov
Drevené materiály vonkajších obkladov je vhodné kotviť pomocou roštov s podobnými vlastnosťami ako má samotný obklad. Preto sú najvhodnejšie drevené rošty. Drevené obklady sa osadzujú na lišty a latkové rošty tak, aby medzi stenou a obkladom zostala 20-40 mm dutina. Jednotlivé prvky sa spájajú na drážku, poldrážku alebo styky sa prelištujú.

Drevený rošt z horizontálnych prvkov pod obkladom s vertikálnym latovaním. Horizontálne prvky roštu na prichytenie vertikálneho obkladu musia dovoľovať prúdenie vzduchu vo vzduchovej medzere. Prúdenie vzduchu pri horizontálnom rošte možno zabezpečiť pomocou podložiek pod roštom, vyrezaním otvorov v rošte, prerušením alebo vytvorením krížovej roštovej konštrukcie.

Drevený rošt z vertikálnych prvkov na prichytenie obkladu shorzontálnym latovaním. Prvky roštu prebiehajú kolmo na obkladové prvky. Rozmery roštových lát majú byť min 50/18mm. Rozmery roštu ovplyvňuje spôsob riešenia obkladu, hmotnosť obkladových prvkov, umiestnenie tepelnej izolácie a statické zaťaženie obkladu vplyvom poveternostných podmienok. Drevený rošt do podkladovej konštrukcie kotvíme pomocou skrutiek. Do roštovej lišty sa navŕtajú otvory o 1mm väčšie ako je priemer skrutky, čím sa zabezpečia posuny vplyvom tvarových zmien. Do otvorov roštu sa umiestnia kotviace skrutky, ktoré do muriva kotvíme rozpernou kotvou (hmoždinkami), nastreľovacími klincami alebo pomocou zasadrovaného kónického kolíka(veľmi zriedka používaný spôsob).Zdroj obrázkov:

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk