Aktuálne trendy zámkových dlažieb a záhradných platní

Aktuálne trendy zámkových dlažieb a záhradných platní

V následujúcom článku sa dozviete čo sa vôbec skrýva pod pojmami zámková dlažba či záhradné platne a aké druhy sú trendové a čo zohľadniť pri ich výbere. V prvom rade by mali byť dostatočne mechanicky odolné, protišmykové a farebne stále.

Zámková dlažba je druh dlažby zo zhutneného betónu, ktorého povrch sa upravuje na dosiahnutie lepších estetických, ako aj úžitkových. Jednotlivé časti dlažby sú navrhnuté tak, aby do seba vzájomne zapadli, vďaka čomu dlažba dosahuje vysokú stabilitu a odolnosť najmä pri horizontálnom posune. Jeden druh je väčšinou dostupný vo viacerých rozmeroch a aj vo viacerých farebných vyhotoveniach, takže je možné vytvárať rôzne kombinácie ale aj vzory. Zámková dlažba je vyrobená prefabrikáciou a jednou z jej hlavných devíz je možnosť rozobratia a následného opätovného zloženia.

Veľkou výhodou exteriérovej zámkovej dlažby je jej odolnosť proti poveternostným vplyvom a mrazuvzdornosť.  Vyžaduje si len minimálnu údržbu a vďaka rôznym povrchovým úpravám sú moderné zámkové dlažby odolné aj proti UV žiareniu, posypovým soliam a neraz i tvorbe výkvetov. Výrobrcovia ponúkajú aj druhy vhodné do okolia bazénov.

Treba si však uvedomiť, že nie všetky modely znesú vysoké zaťaženie a niektoré modely nie sú vhodné na použitie na príjazdových cestách či parkoviskách. Výber preto treba dôkladne zvážiť a prispôsobiť svojim potrebám. Dôležitá je správne pripravená podkladová vrstva a tiež správne položenie.

Alternatívou zámkovej dlažby predstavujú záhradné platne, ktoré pre svoje väčšie rozmery sú najmä na exteriérových terasách. Ak sa pre túto variantu rozhodnete tak voľte mechanicky odolné, protišmykové a farebne stále modely, príjemné na chodenie. Zaujímavé variácie ponúka kombinácia oboch riešení – zámkovej dlažby a záhradných platní.

V súčasnosti sú obľúbeným modelom zámkovej dlažby či záhradných platní napríklad tie, ktorých povrchová úprava imituje prírodné mate­riály, napríklad kameň. Nášľapnú vrstvu môže tvoriť či už kremičitý piesok alebo môže byť vymývaná a tvorená drvinou z prírodného kameniva. Ešte stále sú obľúbené aj záhradné dlažby s tradičnou hladkou povrchovou úpravou, ktoré neraz imitujú historickú kamennú dlažbu. Modely s mierne zaoblenými okrajmi, prípadne fazetou sú tiež v obľube. Zámkové dlažby a záhradné platne je možné dostať v zujímavých farbách (aj s melírovanou úpravou, ktorá dlažbe dodávajú prirodzenosť a prírodný charakter) a často v tzv. colormixoch – v rámci jedného modelu je dostupných viacero vzájomne harmonizujúcich farieb. Pri výbere farebnosti zohľadnite charakter domu i jeho umiestnenie.  Zámková dlažba i záhradné platne by mali dom efektne dopĺňať, korešpondovať s ním, a nie exteriéru dominovať.


Zdroj obrázkov: http://www.ofdesign.net/, http://branchingoutscotland.co.uk/, http://www.mitre10.co.nz/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk