Ako správne zariadiť domácu pracovňu

Ako správne zariadiť domácu pracovňu

Nie každé zamestnanie si vyžaduje intenzívnu prácu doma aj po oficiálnej pracovnej dobe. Praktická domáca pracovňa však dokonale zapadne do ktorejkoľvek domácnosti a výrazne prispeje k jej organizovanosti. Pokiaľ vás táto predstava oslovila, čítajte ďalej náš článok.

Kľúčovou zložkou domácej pracovne je bez pochýb kancelársky stôl. Najoptimálnejšie riešenie v otázke jeho umiestnenia je priestor pod oknom, kde bude počas dňa dostatočne osvetlený. Zároveň by však stôl mal byť umiestnený tak, aby svetlo z okna nedopadalo priamo na monitor počítača alebo notebooku. 

Rozmery stola závisia od veľkosti miestnosti, ktorú ste si na účely pracovne zvolili. Preto treba dobre zvážiť, čo všetko na stôl plánujete uložiť. K dispozícii je množstvo kancelárskych stolov špeciálne upravených pre umiestnenie počítačového monitora, klávesnice a iného príslušenstva notebooku, či stolnej lampy. Takto špecializované stoly by mali mať praktické zárezy alebo otvory, ktorými je možné poľahky prestrčiť káble spomínaných spotrebičov, čím zabránite ich zbytočnému ohýbaniu a predĺžite ich životnosť. Pokiaľ sú rozmery miestnosti vašej budúcej pracovne menšie, zvoľte stôl so zásuvkami, čím značne ušetríte miesto. V prípade, že o priestor nemáte núdzu nahraďte stolové zásuvky štýlovým sekretárom, ktorý ponúkne viac úložného priestoru a dodá miestnosti tú pravú pracovnú atmosféru. 

Osvetlenie

Aj keď sme stôl umiestnili tak, aby bol počas dňa dostatočne osvetlený, mal by byť vybavený aj vhodnou stolnou alebo stojacou lampou. To platí aj vtedy, keď má miestnosť dostatočné stropné osvetlenie, ktoré by pri zasvietení mohlo vrhať nežiadúci tieň a tým znemožniť dostatočné osvetlenie plochy vášho stola. Ďalším dôležitým (na prvý pohľad smiešnym a nepodstatným) faktorom pri umiestňovaní lampy je to, či bude za stolom pracovať pravák/čka alebo ľavák/čka. Tak ako stropné osvetlenie totiž stolová lampa môže vrhať na stôl nežiadúci tieň. Preto je vhodné, aby ľaváci svoj stôl osvetľovali z pravej strany a praváci naopak. Svetlo lampy by malo byť dostatočne jasné a neobťažujúce, aby ste sa tak vyhli bolestiam očí či hlavy.

Kreslo

Pri výbere kancelárskeho kresla zvážte, koľko času budete v pracovni tráviť. Jednoduchšie a cenovo dostupnejšie kreslo nemusí nevyhnutne znamenať nepohodlie a vašim požiadavkám môže plne vyhovieť. Pokiaľ však trávite za počítačom viac času, oplatí sa investovať do síce nákladnejšieho, no prispôsobivého a pohodlného kresla vybaveného výstužami na podporu krku a chrbtice.  Umiestnenie kresla by nemalo spôsobovať problémy s pohybom po miestnosti. Dbajte preto na to, aby medzi ním a ďalším kusom nábytku bol dostatočný priestor na to, aby ste aj po odsunutí stoličky poza ňu bez problémov prešli (cca 60cm). 

Dekorácie

Doplnky, ktoré do pracovne umiestnite závisia len od vášho vkusu. Vo všeobecnosti však siahajte po mäkkých, pastelových, zladených kombináciách farieb, keďže príliš výrazné až krikľavé doplnky či obrazy môžu počas práce pôsobiť rušivo. 

Zdroj obrázkov: mojinterier.sk

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk