Ako správne umiestniť bazén

Ako správne umiestniť bazén

Aby vám bazén dobre slúžil a poskytoval maximálny komfort, je dôležité nepodceniť jeho umiestnenie.

V prvom rade by ste nemali podceniť súkromie, pretože vlastný bazén na záhrade je hlavne o oddychu a relaxácii. Nepodľahnite túžbe vystaviť ho na obdiv susedom či okoloidúcim, a vydajte sa radšej úplne opačnou cestou. Aby bolo kúpanie príjemné nemali by Vás rušiť ani hluk z okolia či dopravy, preto bazén situujte čo najďalej od ulice.

Voda na kúpanie musí byť príjemné a tomu napomôže dobré umiestnenie s maximálnym naslnením. Preto vyberte miesto, kde slnko svieti minimálne 10 hodín denne a kde nie je zatienený domom či terasou alebo vysokými stromami. Aby ste naplno využili slnečné žiarenie orientujte exteriérový bazén na južnú stranu.

Kvôli bezpečnej prevádzke bazéna treba počítať nielen s určitou spevnenou plochou na jeho obsluhu a prístup k nemu. Takisto treba vyhradiť priestor na plochu s výstupom osôb z bazéna, prípadne s priestorom na umiestnenie ležadiel, v prípade ak táto funkcia nie je nahradená napríklad s terasou domu. Vhodná šírka spevnenej plochy okolo bazéna by mala byť široká minimálne 120 cm.

Ak plánujete bazén aj zastrešiť, počítajte s tým , že za bazénom budete potrebovať aspoň 2,5 m voľnej plochy, kam sa budú jednotlivé segmenty zastrešenia v prípade potreby odsúvať.

Ak je to možné, vyberte si typ bazénu zapustený do terénu, pretože takéto bazény nerušia vzhľad záhrady, práve naopak, sú jej estetickým doplnkom a pekne do nej zapadajú. Pri zapustených bazénoch máte veľké možnosti výberu. Varianty výberu sú s rozličnými technológiami (sklolaminátové monolity, panelové stavebnice a iné), vďaka čomu sa môžete rozhodovať  medzi bazénmi rôznych tvarov a hĺbky, prípadne s dvojúrovňovým dnom, čo v prípade nadzemných bazénov nie je možné.

Aby ste sa vyhli zbytočnému čisteniu a filtrovaniu, bazén umiestnite čo najďalej od opadavých listnatých stromov a krov. Takéto stromy nielen, že znečisťujú padajúcim lístím ale aj tienia a zabraňujú ohrevu vody. Do tesnej blízkosti bazéna neumiestňujte ani kvetinové záhony, lebo zalievaní alebo počas dažďa hrozí to, že by sa do vody mohol dostať nielen substrát, ale aj hnojivá.


Zdroj obrázkov: http://www.mas-de-rosemarie.com/, http://www.ccnclabs.net/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk