Ako ľahko zvládnuť maľovanie

Ako ľahko zvládnuť maľovanie

Ak máte dostatok času a chuti a dokážete vymaľovať celý svoj byt svojpomocne. Kvalitné farby, ktoré sú vylepšené inovatívnymi receptúrami a rafinované maliarske pomôcky nám prácu maximálne uľahčujú. Stačí dodržať správny postup pri príprave podkladu či nanášaní farby a dobrý výsledok máte zaručený.

Ako prvé ešte pred začatím prác je dobré celú miestnosť vypratať a prikryť časti nábytku, ktoré nie je možné z miestnosti odniesť. Nezabudnite oblepiť páskou všetky otvory a výčnelky na stenách, ako sú rámy dverí, parapetné dosky a elektrické vypínače. Ušetrí vám to množstvo vynaloženej námahy a času s prácnym čistením, lebo moderné farby majú vysokú priľnavosť k podkladu.

Steny, ktoré už majú na sebe viacero vrstiev náterov je potrebné skontrolovať, či sú pevné a neodlupujú sa. Keď sa farba neodlupuje stačí ich poriadne poumývať mydlovou alebo saponátovou vodou a nový náter naniesť priamo na ne. Ak sa vrstvy odlupujú, je nutné ich najskôr oškrabať alebo zbrúsiť. Prevlhčenie steny horúcou parou uľahčí zbavenie sa starých tapiet a disperzných náterov. Na zbrúsenie starých náterov a na odstraňovanie tapiet existujú špeciálne prístroje, ktoré je možné si vypožičať.

Maľovanie interiéru je vhodná príležitosť na opravy všetkých otlčených rohov, prasklín v omietke alebo dier po klincoch. Na opravu sa bežne používajú sadrové alebo akrylátové stierky. Kúpiť sa dajú v prášku alebo vo forme pasty, ktorá sa nanáša priamo na prasklinu. Pred začatím opráv sa všetky sypké a nesúdržné časti omietky musia odstrániť. Zo škár je nutné dôkladne povysávať uvoľnené časti omietky a nečistoty.  Pred zatmelením je dobré poškodené miesto jemne navlhčiť, napríklad rozprašovačom. Nanášanie pomocou špachtle alebo stierky nie je vôbec zložité. Tmelom sa vytvorí hladký a pevný povrch, ktorý sa po vyschnutí jemne prebrúsi. Na prelepenie malých trhliniek alebo viditeľných spojov sadrokartónu sa používajú škárovacie pásky.

Ďalším krokom je penetrácia pričom úlohou penetračných náterov je spevniť podklad, zjednotiť rozdiely v nasiakavosti a zabrániť tvorbe vlasových trhliniek na finálnej povrchovej úprave. Zároveň sa penetráciou zvyšuje priľnavosť ďalších vrstiev náteru. Keď sú omietky sypké a nesúdržné je potrebné siahnuť po špeciálnej impregnačnej látke so spevňujúcimi účinkami.

 Pripravený a ošetrený podklad sa nechá dôkladne vyschnúť. Po vyschnutí sa samotná farba nanáša pomocou štetky, valčeka alebo striekaním. Na domáce použitie sa najviac osvedčili valčeky, s ktorými sa pracuje ľahko a rýchlo. Dobrým pomocníkom je aj teleskopiská rukoväť, s ktorou sa dajú pohodlne vymaľovať steny aj strop a to bez rebríka. Aby bol valček vláčky, odporúča sa namočiť ho do vody na dve-tri hodiny pred maľovaním.

Maľovať sa začína vždy od stropu. Rozdelíte ho na niekoľko zón, ktoré postupne vypĺňate. Postupuje sa smerom od okna do hĺbky miestnosti, pracovať treba tak rýchlo, aby bola nová maľovka v miestach spojenia ešte mokrá. Valček sa do farby namáča vždy len do troch štvrtín a rovnomerné rozloženie farby na jeho povrchu zabezpečí otretie valčeka o stieraciu mriežku. 


Zdroj obrázkov: http://www.cleaningservice.cn/, http://www.socreativethings.com/, http://ideipentrucasa.ro/

Podobné články

Aktuálna ponuka

Najdomena.sk